Graffiti

Graffitizni szeretnél? De még nem tudsz eleget? Akkor itt a lehetőség, tudj meg többet!!!

MENÜ

All City: Az a tulajdonság, amikor egy graffitis neve elterjedt az egész városban, és a nagyobb metróvonalak vagonjain is lépten-nyomon azt látja az ember. New Yorkban keletkezett kifejezés, és a legnagyobb elismerést jelenti, az illegális graffitis célja elérni ezt a "szintet". 

Blackbook
: Vázlatfüzet. A graffitis személyes fejlődésének a képeskönyve, így nagy kincsként őrzik. Szokás egymás blackbookjában vendégrajzot is készíteni, a tulajdonos határozza meg, hogy mit és hova szeretne látni a másik writertől. Van aki a saját rajzait elölről kezdi, a vendégrajzok hátulról visszafele gyűlnek, van aki meghatározott szót, vagy akár a saját nevét kéri attól, aki rajzol bele, így végig az ő neve szerepel benne, a vendégei stílusában. Általában barátság vagy elismerés jele, ha vendégrajzot készítenek az embernek. 

Blokkbetűk
: Nagyméretű, négyzetes formájú betűk, elsősorban bombingoknál használatosak. 

Bombing: Viszonylag egyszerű betűkből álló, lehetőségekhez képest minél nagyobb méretű, kevés színből álló rajz, leginkább illegális helyekre történő festéshez. 3-4 ember néhány perc alatt készen van egy akár több méter hosszú bombinggal is. Szokás igeként is használni; bombingolás. 

Buborékbetű: Hasonló a blokkbetűhöz, csak kerekített formájúak a betűk, gyakran használják throw-upokhoz, mivel gyorsan kialakíthatóak a falon. 

Buff: A graffiti letakarításának művelete. Használatos kifejezés itthon is ebben a formában; "lebuffolni", "buffolták a rajzomat". 

Burner: Technikailag és stílusilag jól kivitelezett, látványos rajz. 

Cap: Festékszóró sprayre való szórófej. Sok fajtája létezik, alapvetően pedig kettő: skinny, azaz vékony vonalat eredményező, illetve fat, amely vastag vonalat eredményez. 

Crew
: Graffitis csoport, amely tagjai a saját nevükön kívül a crew nevét is írják, amely általában egy pár betűből álló rövidítés. 

End to end
: (e2e) Olyan rajz(ok), amely(ek) egy vonat- vagy metróvagon egyik végétől a másik végéig húzódnak az ablakok alatt. 

Fat cap: Vastag vonalat eredményező szórófej-fajta. 

Inline: A rajz szélén a kontúron belül alkalmazott általában világos színű, kiemelő vonal, gyakran fénylést imitál. 

King: Olyan writer, akit mindenki elismer, kialakult és jó stílussal rendelkezik, hírneve van, sok helyen megtalálhatóak a rajzai, és általában már régóta foglalkozik graffitivel. 

Kontúr: (first outline) Maga a körbehúzása a rajznak, illetve a rajz töltésének. 

Körbehúzás: (second outline) A kontúr köré mégegy sáv festék, általában rikító színű, nagyon jól kiemeli a rajzokat a felületből. 

Krómrajz
: Olyan rajz, amelynek a kitöltése ezüst festékkel történik. 

Kanna: Festékszóró spray. 

Krosszolás: Azt hívjuk krosszolásnak, amikor valaki áthúzza vagy átfirkálja másnak a tagét, rajzát. Általában személyes okokból szokás ilyet tenni. 

Murál: Több graffitis által falra készített, előre megtervezett, koncepcióval rendelkező, jó minőségű összefüggő alkotás. 

Panel: Olyan rajz, amely egy vonat- vagy metróvagonra készül, két ajtó közé, ablakok szintje alatt. 

Piece: Rajzot, festményt jelent. 

Rockolás: Szokás tagelésre használni, amikor csak tagelés céljából indul el egy graffitis, vagy csoport, illetve szokás illegális festésre is. 

Scribe: Karcolás ablakba, müanyagba. 

Skinny cap: Vékony vonalat eredményező szórófej-fajta.

Tagelés: A saját nevet, szignót gyorsan felvinni a felületre filccel vagy festékkel.

Tagnév
: A graffitis saját neve, elméletileg egyedi, és egy néven csak egy ember fut. 

Throw-up: Átmenet a tag és a bombing között. Egyszerű, nagyon gyorsan és általában hézagosan kitöltött rajz, gyakran egy vonallal történő körbehúzással. A legveszélyesebb helyekre kerülnek ki ilyenek, több mint egy tag, de maximum 2 percet vesz igénybe. 

Top to bottom: (t2b) Olyan rajz amely egy vonat- vagy metróvagon aljától a tetejéig ér, ám nem az elejétől a végéig.

Töltés: (fill-in) A rajz belseje, bombingoknál általában egyszínű, különben színes. 

Toy: Becsmérlő kifejezés-kezdő, vagy tapasztalatlan graffiti művészt jelöl. 

Whole car: Olyan rajz(ok) amely(ek) teljesen befed(nek) egy vonat- vagy metróvagont, elejétől a végéig, és aljától a tetejéig. 

Whole train: Olyan rajz(ok) amely(ek) egy komplett, több vagonból álló vonat- vagy metrószerelvényt teljesen befed(nek). Olyan szerelvény, amelynek minden vagonja wholecar. 

Wildstyle: Kapcsolódó betűk komplikált, gyakran nyilakkal, törésekkel kiegészített konstrukciója. Nagyon bonyolult stílus, általában külső szemlélőnek kiolvashatatlan. Esztétikus wildstyle-t csinálni az egyik legnehezebb dolog, és hosszú évek munkája lehet. 

Writer
: Graffitis. 

Writing: A graffiti, mint tevékenység. 

Yard: Rendező pályaudvar, ahová a forgalomból kivont vonatokat állítják.

Szavazás

Mit gondolsz az oldalról?
Nagyon jó
Közepes
Rossz
Nagyon rossz
Asztali nézet